- 1. 6. 2022
- Rozhovor
Jan Tyrpekl: Chci pomáhat stavět klubovny moudře
S architektem Janem Tyrpeklem o vznikajícím konceptu Moudrých kluboven. Ten má skautům přinést modulární návrh projektu pro nové klubovny s dobrým poměrem ceny, provozních nákladů a nízké ekologické zátěže.
Jak ses dostal k navrhování skautských kluboven?
Oslovil mě Miloš Krejník, který spolu se svojí manželkou Soňou založil Nadaci Moudrá cesta. Původně chtěl zpracovat jiný projekt na jeden soukromý záměr, ale ten nevyšel. Napadlo ho, že bych mohl pomoci s jejich záměrem podpory skautů skrze Nadaci. Ta poskytuje prostřednictvím ústředí Junáka bezúročné půjčky pro stavby či rekonstrukce skautských kluboven. Tuto podporu se rozhodli prohloubit tím, že by podpořili i samotné projekty. A tak se vše dostalo až ke mně.
Jsi sám skaut, máš dětství spojené s nějakou partou či klubovnou?
Skaut nejsem. Vyrůstal jsem na statku u Hrusic, kde bylo docela obtížné najít nějaké volnočasové aktivity. Mám ale celou řadu přátel, kteří do skauta chodili. Můj nevlastní bratr vede oddíl v Černé Hoře.
Jak ses dostal k tvé současné práci? Kde můžeme potkat stavby, které jsi navrhoval?
Studoval jsem Fakultu umění a architektury v Liberci, v současnosti tam dělám doktorát. Byl jsem na stážích v řadě zemí – konkrétně to bylo v Dánsku (Henning Larsen Architects), ve Španělsku (AMP Arquitectos) a na Taiwanu, v Belgii a ve Finsku (Marco Casagrande). S posledně jmenovaným architektem spolupracuji dodnes, navrhujeme teď právě bytový dům s dřevěnou konstrukcí do Helsinek. Před autorizací jsem dělal pro několik studií v Praze. Některé návrhy realizuji svépomocí. Ty můžete vidět u Hrusic a ve Vratěníně. Zájemci – včetně těch z řad skautů – se můžou přijet podívat na můj ateliér ve Stříbrné Skalici. Realizace pro klienty jsou většinou soukromé, tudíž nepřístupné. Z těch dostupnějších zakázek můžu jmenovat třeba úpravu zastávky Zahradní Město v Praze.
Moudré klubovny jsou výsledkem spolupráce Nadace Moudré cesty a skautů. Cílem je stavět a rekonstruovat skautské klubovny moudře. Jde o pokus navrhnout ideální prostorové řešení pro skauty s dobrým poměrem ceny stavby, provozních nákladů a samozřejmě s ohledem na ekologickou zátěž.
Co jsou Moudré klubovny a proč tento projekt vznikl? Kdo za ním stojí?
Moudré klubovny jsou výsledkem spolupráce Nadace Moudré cesty a skautů. Cílem je stavět a rekonstruovat skautské klubovny moudře. Jde o pokus navrhnout ideální prostorové řešení pro skauty s dobrým poměrem ceny stavby, provozních nákladů a samozřejmě s ohledem na ekologickou zátěž. Jak jsem zmínil, za projektem stojí Nadace Moudrá cesta manželů Krejníkových, já zpracovávám projekt. Svými skautskými zkušenostmi pomáhají i Ivo Brzobohatý – Ještěr a Barbora Zálohová. Připravovaný projekt připomínkuje mnoho dalších skautů.
Jak z pohledu architekta hodnotíš nově vznikající skautské klubovny? Co by podle tebe mohlo být při jejich vzniku jinak?
Obdivuji neuvěřitelnou energii skautů, kteří se rozhodnou postavit novou klubovnu. Takový zápal je nesrovnatelný s projekty pro jiné klienty. Co by se dalo dělat jinak, to je spíš otázka na jejich uživatele. Věřím, že většina je s nimi spokojena. My se snažíme brát si to nejlepší z nich. Proto jsme udělali celkem podrobnou rešerši, poznali jsme přitom spoustu různých skautských kluboven.
Co přinese koncept Moudrých kluboven střediskům? Co je pro tento koncept typické?
Měl by jim přinést nemalé finanční a časové úspory. A v neposlední řadě i ověřené řešení, tzn. že s projektem by se vyhnuli případným chybám, které by stavbu mohly prodražit. Návrh klubovny vzniká jako modulární proto, aby projekt bylo možné aplikovat na co největší spektrum požadavků. Lze tak navolit velikost, která bude pro konkrétní oddíl či středisko ideální. V rámci projektu bude změna velikosti minimálně časově, tudíž i finančně náročná. Individuálně se bude řešit umístění na pozemek, což je jeden z klíčových faktorů, aby vzniklo kvalitní prostředí. Na rozdíl od klasického postupu je tedy možné velmi brzy žádat o granty apod. Projekt bude zpracován do fáze prováděcí dokumentace, lze tak poptávat subdodavatele atd. Mimo tyto čistě praktické přínosy bych rád zmínil, že by tento postup mohl vést i k celkově jednotnější prezentaci skautů.
Z jakých stavebních materiálů mají být Moudré klubovny postaveny?
Uvažujeme o difuzně otevřené dřevěné konstrukci. Je to samozřejmě trochu problematické z toho důvodu, že skauti jsou schopni sehnat některý materiál mnohem levněji než je tržní cena a bylo by škoda předepisovat nějaký jiný. Chci tím říct, že pokud by někdo uvažoval o zděné stavbě, návrh by se tomu asi mohl přizpůsobit.
Vznikají již na základě tohoto konceptu nějaké první klubovny?
Zájem o Moudré klubovny projevili v Mnichovicích a Habartově, vizualizace zpracováváme také pro klubovnu na Zahradním Městě v Praze. Tato vizualizace má posloužit k prezentaci záměru před volbami do zastupitelstva městské části Prahy 10.
Je koncept Moudrých kluboven využitelný i v případech, kdy se nebude jednat o novou klubovnu, ale o rekonstrukci stávající stavby?
Nadace Moudrá cesta je ochotna skrze moji práci podpořit i individuální projekty rekonstrukcí. Mohu pomoci připravit architektonickou studii a projektovou dokumentaci. Je také možné domluvit se pouze na konzultacích. Výsledek má být zkrátka co nejkvalitnější prostředí pro skauty.
Jak by měl probíhat proces plánování takto budované nové klubovny? Co si má středisko nebo oddíl dopředu vyjasnit a kdo by se měl zapojit do procesu tvorby zadání?
Zadání se z velké míry tvoří při začátku práce na studii. Jinými slovy skrze zkušenosti z jiných debat můžu těm, kteří se chystají stavět novou klubovnu, pomoci ujasnit si některé detaily. V zásadě jde o to, aby měli zúčastnění zmiňovanou energii se do záměru pustit a věděli o všech svízelích, které je mohou potkat. Od shánění pozemku, jednání se zastupiteli, shánění finančních prostředků, časové náročnosti celé akce atd. Často je také trochu upozaděné, že klubovny vznikají především kvůli dětem. Do procesu návrhu a tvorby zadání tedy mohou být zapojeny i ony. Samozřejmě neodhadnou velikost klubovny, ale některé jejich postřehy mohou návrh posunout dál. Rigidnost a nezajímavost je u návrhů budov sloužící dětem pořád častá, tomu bychom se rádi vyhnuli. Mělo by to být zkrátka inspirující prostředí. Kromě stavění připravujeme v rámci projektu Moudrých kluboven i jakýsi manuál pro skautské stavitele, říkáme mu „kuchařka“. Cílem je přinést stavitelům ucelený návod, jak postavit dobrou klubovnu a vyvarovat se zbytečných chyb.
Počítají Moudré klubovny se změnou klimatu? Jak?
Změna klimatu samozřejmě zcela zásadně určuje podobu návrhu a konstrukční řešení. Ale podrobný popis by byl na samostatný článek. V zásadě je nutné si uvědomit, že každá stavba je ekologickou zátěží. Jde tedy spíše o to na začátku dobře promyslet provoz – tak, aby se stavělo jen to, co se opravdu bude používat. Dále je třeba zohlednit možnosti budoucího využití – dneska přitom nemůžeme říci, jak budou skauti fungovat za dvacet nebo třicet let. Stavba by přesto měla vyhovět standardům na padesát let bez zásadních úprav. Proto je v interiéru možno dělat bez velkých zásahů celou řadu úprav a prostor přizpůsobovat aktuálním potřebám. Dále je třeba zohlednit netypický provoz skautských kluboven. Ty jsou často srovnávány s rodinnými domy, ale to je velice zavádějící. V principu se dá říci, že se kromě dnes uznávaných postupů – např. dřevěná konstrukce, příprava na alternativní energetické zdroje, se náš projekt snaží už v konceptu defi novat potřeby skautů a nedělat nic zbytečného navíc.
Rozhovor vyšel v časopisu Skautský svět 06/2022, který vydává Junák – český skaut.
Autoři: Ivo Brzobohatý, Václav Zeman.
(Nadace Moudrá cesta byla v prosinci 2022 přejmenována na Nadaci Benetheo.)