Když se poslání potkává s odvahou
Chceme být oporou lídrům organizací, které pomáhají pozitivně proměňovat společenský éthos v duchu evropské duchovní tradice, a které vedou lidi k tomu, aby si kladli důležité životní otázky.
Podporujeme činnosti inspirující člověka k rozvíjení vztahu k sobě, druhým, okolnímu světu a Bohu.
Usilujeme o společnost, kde lidé nejsou sebestřední, pomáhají druhým, váží si pravdy a svobody a dokáží se za ně postavit, jsou odpovědní a ohleduplní k okolnímu prostředí, hledají ve svých životech smysl a rozvíjí se nejen v tělesné a duševní, ale i v duchovní oblasti.
Na společné cestě docházíme k tomu, že oporu v každodenním životě i při hledání odpovědí na velké životní otázky lze nacházet v křesťanské víře a hodnotách, které z ní vycházejí. Věříme, že posláním člověka je směřovat k naplnění vztahu k sobě, druhým, okolnímu světu a Bohu. Jak úspěšný každý z nás při práci na tomto celoživotním úkolu bude, tak vyspělá bude i společnost, ve které žijeme. S tímto přesvědčením jsme v roce 2018 založili Nadaci Benetheo tak, aby fungovala po mnoho generací a pomáhala inspirovat k cestě za naplněným životem co nejvíce lidí. Důležitým krokem směřujícím k tomuto dlouhodobému cíli bylo rozhodnutí vložit do Nadace významnou část prostředků plynoucích z prodeje podílu ve společnosti Qminers, kterou spoluzaložil Miloš Krejník. Předpokládáme, že do roku 2028 do Nadace vložíme částku 150 až 200 milionů korun. Všechny prostředky do Nadace průběžně vkládáme prostřednictvím skupiny Vertue, kterou Miloš založil a řídí.
Věříme v sílu umění, architektury a veřejného prostoru, protože podněcují k přemýšlení, nabízejí pestrou škálu prožitků a vyvolávají emoce vědomé i podvědomé. Rádi cestujeme, trávíme čas s rodinou a na chalupě uprostřed šumavské přírody. S láskou vychováváme syny Benedikta a Theodora.
Soňa a Miloš Krejníkovi
Lidé v nadaci
Soňa Krejník
zakladatelka a členka Správní rady
Soňa spojila kariéru s láskou k architektuře, životnímu prostředí, filantropii a umění. Navázala tím na studia architektury v Austrálii a environmentální udržitelnosti budov v Londýně. Jako architektka pracovala mimo jiné na Novém Zélandu, v Česku později působila jako odborná asistentka v oboru Environmentální design na Technické univerzitě v Liberci a jako konzultantka v oblasti environmentální udržitelnosti budov. Vzdělává se v oblasti umění, které je jejím koníčkem, ale baví ji natolik, že se mu začíná věnovat profesně. Nadaci Benetheo se věnuje od jejího založení. Volný čas tráví nejvíc s rodinou, ráda také tancuje, čte a cestuje.
Miloš Krejník
zakladatel a předseda Správní rady
Miloš se více než deset let věnoval algoritmickému obchodování. Je jedním ze zakladatelů úspěšné společnosti Qminers. Svůj podíl v ní později prodal a začal se intenzivněji věnovat filantropii. Zároveň Miloš dál podniká. Jeho firma Vertue se věnuje realitnímu developmentu, ke kterému Miloše přivedla láska k architektuře. V rámci Vertue se zabývá také společensky odpovědným investováním. Ve všech oblastech je pro něj důležitý pozitivní dopad na společnost. Je rodák z Prahy, který vyrůstal v Kutné Hoře. Vystudoval kybernetiku na Elektrotechnické fakultě ČVUT. V současnosti studuje aplikovanou etiku na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Ve volném čase je nejraději se svou rodinou.
Ondřej Zapletal
ředitel a člen Správní rady
Ondřej působil mimo jiné jako ředitel Nadace České spořitelny, kde stál například u založení organizací Učitel naživo nebo Eduzměna. Dříve vedl Nadaci Vodafone, kde založil akcelerátor pro sociální startupy Laboratoř Nadace Vodafone. První zkušenosti z neziskového sektoru získal v organizaci Člověk v tísni, kde vedl zahraniční humanitární a rozvojové mise v Afghánistánu, Barmě nebo na Srí Lance. Působil také u Mezinárodní organizace pro migraci v Ženevě. Je absolventem Fulbrightova stipendia v Seattlu v USA. Studoval v USA, Kanadě a Irsku. Je ženatý, má dceru a dva syny. Rád čte, cestuje, leze a chodí po horách.
Petra Kašparová
koordinátorka
Před nástupem do Nadace působila Petra ve Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých, kde kromě jiného měla na starosti veřejnou sbírku Bílá pastelka. Petra začínala svou kariéru v bance a věnovala se více než 10 let marketingové komunikaci. Ve stejném oboru zůstala i v Zoo Praha, kde pracovala na pozici vedoucí oddělení PR a marketingu. Vystudovala sportovní management na Technické univerzitě v Liberci a Podnikovou ekonomiku a management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Je vdaná, má dceru, ráda sportuje, hraje deskové hry, tráví čas s rodinou a věnuje se své fence, border kolii.
Petra Vránová
revizorka Nadace
Petra má dvacet let zkušeností v oblasti humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, přičemž se specializuje především na Afriku, kde působila na několika misích. Kromě svého působení v renomovaných humanitárních organizacích byla také ředitelkou Nadace Benetheo a po návratu k práci na africkém kontinentu zůstává s Nadací v kontaktu jako revizorka. Mezi její dlouhodobé zájmy patří odpovědný přístup a posilování role žen ve společnosti. Petra je vdaná, má dvě dcery a syna, ráda chodí na dlouhé procházky a čte.
Poradní sbor
Poradní sbor nám dává zpětnou vazbu na výběr partnerů a na to, jak se nám daří naplňovat naše poslání.
Tomáš Halík
Tomáš Halík je profesorem Filozofické fakulty UK, farářem pražské Akademické farnosti a prezidentem České křesťanské akademie. Za komunistického režimu působil v náboženském a kulturním disentu, po roce 1989 podnikl přednáškové a studijní cesty do všech 6 kontinentů, byl mimo jiné hostujícím profesorem na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu. Je členem Evropské akademie věd a umění a viceprezidentem mezinárodní Rady pro výzkum hodnot a filozofie se sídlem ve Washingtonu. Jeho knihy vyšly v 18 jazycích včetně čínštiny. Papež Jan Pavel II. ho jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími, Benedikt XVI. čestným papežským prelátem. Je také nositelem Guardiniho ceny, Komenského ceny a Templetonovy ceny, čestných doktorátů univerzit v Erfurtu a Oxfordu. Prezidenti Polské republiky, Spolkové republiky Německo a České republiky mu udělili vysoká státní vyznamenání.
Samuel Prívara
Samuel Prívara vystudoval Kybernetiku a měření na ČVUT v Praze a Financial Engineering na VŠE v Praze. Doktorské studium absolvoval v Praze a v Curychu. V roce 2013 vstoupil do Tovaryšstva. Dvouletý noviciát strávil v Ružomberku. První sliby složil v roce 2015 v Mnichově. Poté studoval filozofii na jezuitské Hochschule für Philosophie v Mnichově. Byl členem mezinárodní komunity sv. Aloise Gonzagy. Od akademického roku 2018/2019 pokračoval studiem teologie v Madridu. V roce 2021 přijal v Madridu z rukou kardinála Carlose Osora Sierry jáhenské svěcení. Na kněze ho vysvětil plzeňský biskup Tomáš Holub na Velehradě v roce 2021. Od té doby byl členem pražské komunity, kaplanem akademické farnosti u sv. Salvátora a měl na starosti Vysokoškolské katolické hnutí u kostela sv. Ignáce. Byl promotorem povolání v české jezuitské provincii. V červenci 2024 se přestěhoval do Bostonu v USA, kde vykonává svá licenciátní studia.
Denisa Červenková
Teoložka, věnuje se etice mezikulturního a mezináboženského dialogu, dějinám spirituality a spiritualitě v současném kulturním kontextu, je členem Associazione teologica italiana a jedním ze zakládajících členů české Asociace pro duchovní doprovázení, spolupracuje s Centrem péče o duši při Karlově univerzitě.
Pavel Hošek
Pavel Hošek žije v Praze, kde se roku 1973 narodil. Studoval teologii a religionistiku v Praze a v Banské Bystrici. Působí jako vedoucí katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2014 je viceprezidentem České křesťanské akademie. Je rovněž kazatelem Církve bratrské. V roce 2017 byl jmenován profesorem. Je autorem sedmnácti knih. Zabývá se v nich mimo jiné vztahem teologie a kultury a religionistickou interpretací krásné literatury, především děl C. S. Lewise, J. R. R. Tolkiena, Jaroslava Foglara, E. T. Setona, Bohumila Hrabala a chasidských vyprávění. Je ženatý, s manželkou Vierou má čtyři děti.
Mireia Ryšková
Mireia Ryšková vystudovala francouzštinu a dějiny umění na FF UK, po studiu pracovala jako redaktorka v nakladatelství Odeon. Tajně vystudovala teologii v Praze a v Erfurtu a po revoluci v roce 1989 dokončila svá teologická studia v Pasově, kde promovala na tamní teologické fakultě. Se svým kolegou Liborem Ovečkou SDB založila v roce 1992 Jabok, Vyšší sociálně pedagogickou a teologickou školu, a od roku 2005 působí jako docentka na KTF UK. V rámci své odbornosti se věnuje biblistice, bibliodramatu, ignaciánské spiritualitě a duchovnímu doprovázení. V současnosti se podílí jako lektorka na projektu Tichý oddíl, socializačně spirituálním programu v duchu ignaciánských exercicií pro vězně.
Ke stažení
Kontakt
Jungmannovo náměstí 770/8
110 00 Praha 1-Nové Město
IČO: 077 45 052
info@benetheo.cz