Víceletá strategická spolupráce
Skrze víceletou flexibilní finanční i nefinanční podporu šitou na míru potřebám organizací podporujeme jejich konkrétní strategické priority, které potřebují výrazný posun, a pomáháme je přivést do stadia, kdy jsou snáze financovatelné z dalších zdrojů. Partnerské organizace obvykle sami oslovujeme jako první na základě předchozí spolupráce menšího rozsahu. Víceleté programy k podpoře koncipujeme následně společnými silami.
Žiju tak, abych byl v závěru života vyrovnaný? Podle odborníků, kteří s lidmi na konci života pracují, je tato otázka nejlepší prevencí proti výčitkám a lítosti. Centrum paliativní péče s podporou Nadace Benetheo zve veřejnost na Preventivní prohlídku života – online nástroj, který vás za pár minut provede sérií otázek a pomůže se ohlédnout se za tím, jak právě žijete. Cílem dlouhodobé osvětové kampaně, jejíž první tři roky nadace podpořila, je ukázat, o čem je paliativní péče především – o kvalitě života. Paliatři s ní umí pomoci na samém konci, mnohem snáz se však odchází lidem, kteří hodnotí dobře i své předchozí životní etapy.
Centrum paliativní péče významně přispívá ke změně systému, praxe a kultury umírání v Česku. Pomáhá nejen umírajícím, ale i jejich blízkým. Není překvapivé, že pro drtivou většinu lidí (88 %) má zkušenost s péčí o nemocného člověka formativní vliv na vlastní životní hodnoty a postoje. Průzkum zadaný Centrem paliativní péče ale také ukazuje, že většina lidí je přesvědčená, že už jen zamyšlení nad vlastní smrtelností pomáhá lépe žít už dnes.
Odkazy
Nový víceletý program na období 2024–2027 si klade za cíl zvýšit aktivní společenské zapojení v duchu skautských hodnot ve skupině mladých dospělých. Skautský institut má více než 5 let zkušeností s konceptem Fóra SI, které ukázalo že může být alternativou Junáka. Umožňuje překročit práh z uzavřené bubliny skautingu směrem k veřejnosti a díky svým aktivitám posiluje hodnoty demokracie, svobody a solidarity ve společnosti. Uzavřeli jsme víceleté partnerství na projekt, který metodu Fóra SI dále zkoumá a rozšiřuje a hledá další cesty jak posilovat hodnotové zakotvení mladých dospělých a prodloužit působení skautingu na mladého dospělého člověka.
Junák rozvíjí děti a mladé přesně takovým způsobem, ve kterém vidíme smysl i my. Konkrétně je to ve třech základních životních oblastech: vztah k sobě samému, k druhým i k okolí a také rozvoj duchovní. Skauti potřebují více kluboven, tábořišť a zvýšenou kapacitu péče o ty stávající. Podporujeme proto jejich výstavbu i posílení know-how Junáka a skautů v oblasti práce s nemovitostmi obecně.
Ve spolupráci s architektem Janem Tyrpeklem vytváříme systém, který bude jednotlivým skautským střediskům pomáhat co nejefektivněji stavět funkční a krásné klubovny na míru. Program nabízí architektonické studie, vizualizace a projektové dokumentace pro stavební povolení. Návrh je zdarma k dispozici skautským střediskům a jiným oddílům, které si mohou projektovou dokumentaci rychle a levně upravit podle svých potřeb pro stavební povolení nebo dotaci. Návrh vychází z průzkumu prostorů užívaných skauty, ať už původních, rekonstruovaných, či nedávno dokončených. V procesu je příprava pilotní stavby klubovny v Habartově.
Na stavby kluboven jsme Junáku poskytli také několik bezúročných půjček, které přispěly k otevření kluboven v Říčanech a ve Vyškově v roce 2021. Třetí klubovnu, kterou jsme pomáhali financovat, začali skauti využívat v roce 2023 v Teplicích.
Projekt osazování divokých kopytníků (zubrů, praturů a divokých koní) do krajiny v bývalém vojenském prostoru v Milovicích je dnes už celosvětově známý. Má revoluční dopady na biodiverzitu v krajině a je aplikovatelný na dalších místech v Česku i v zahraničí. S Českou krajinou spolupracujeme od roku 2020 a naši spolupráci plánujeme ukončit do roku 2025. Do té doby je naším cílem přispět k zajištění udržitelnosti jejich programů. Rádi bychom organizaci pomohli získat další podporovatele.
Odkazy
Iniciační granty
Iniciačními granty vyjadřujeme podporu organizacím, u nichž vnímáme průnik s naší vizí, jsou hodnotově spřízněné, mají ambici, líbí se nám jejich aktivity a v dlouhodobém horizontu zde vidíme příležitost pro víceletou strategickou spolupráci. Slouží k navázání osobního vztahu a budování vzájemné důvěry.
Cílem centra je tematizovat, kultivovat a posilovat myšlenku celostního formování charakteru. Oceňujeme ambici dostat téma rozvoje charakteru do přípravy učitelů v České republice. Centrum chce spojovat všechny, kteří jsou přesvědčeni, že na charakteru záleží. Nadace Benetheo je zapojená do Platformy pro výchovu charakteru, kterou centrum spoluzaložilo a která sdružuje organizace a experty a vytváří důležitý prostor pro společné sdílení a postoje na výzvy v oblasti vzdělávání.
Organizace hledá cesty, jak vracet památkám nejen kvalitní architektonickou obnovu, ale také život. Institut je sociální podnik, který provozuje portál PROPAMÁTKY, pořádá konference, realizuje projekt o financování kulturního dědictví MÁME VYBRÁNO a nabízí poradenství při financování projektů v oblasti obnovy památek.
Post Bellum přispívá společenské reflexi minulosti a společenskému vyrovnání se s minulostí, stejně jako vytváření aktivní občanské společnosti. Propojuje generace, vede k reflexi minulosti, poznávání soudobých dějin i přemýšlení o aktuálním světě. Vede lidi k tomu, aby si vážili svobody, pravdy, cti a lidských práv, měli úctu ke kulturnímu a hodnotovému dědictví a dokázali se za ně postavit.
Klubovna je pro skauty druhý domov, je místem, které skauti přijmou za vlastní. Skautek a skautů v Česku v posledních patnácti letech přibývá. Otevřeli jsme tedy partnerství s dalším skautským hráčem – Skautskou nadací Jaroslava Foglara. Nadaci jsme poskytli podlicenci na Moudré klubovny – modulárně upravitelný návrh stavby klubovny včetně architektonické studie od Jana Tyrpekla s vizualizací a projektovou dokumentací pro stavební povolení. Návrh je zdarma k dispozici skautským střediskům, která si mohou projektovou dokumentaci upravit podle svých potřeb pro stavební povolení nebo dotaci. A zároveň jsme podpořili nadaci v přípravě konceptu strategického rozvoje právě v oblasti kluboven.
Junák je největší výchovná organizace pro děti a mládež v Česku, která zajišťuje skauting a rozvíjí vztahy dětí a mladých ve třech základních životních oblastech: osobní rozvoj, vztah k druhým a k okolnímu světu a v duchovní oblasti. To má velké paralely s misí Nadace Benetheo. Proto jsme finančně přispěli na zvýšení připravenosti pro jednu ze šesti strategických priorit Junáka do roku 2030, tedy na „klubovny, tábořiště, a základny“.
Vedle toho jsme ve spolupráci s architektem Janem Tyrpeklem dokončili modulárně upravitelný návrh stavby klubovny včetně architektonické studie, vizualizace a projektové dokumentace pro stavební povolení. Návrh je zdarma k dispozici skautským střediskům, která si mohou projektovou dokumentaci rychle a levně upravit podle svých potřeb pro stavební povolení nebo dotaci. Návrh vychází z průzkumu prostorů užívaných skauty, ať už původních, rekonstruovaných, či nedávno dokončených.
Podpořili jsme aktivity institutu, který je zdrojem podnikavosti a agility ve skautském hnutí, pomáhá hledat roli skautských hodnot ve veřejném prostoru, inspiraci pro současnou společnost, a ve společenském dění zase inspiraci pro skauting.
Malé granty
Jedná se o jednorázovou drobnou podporu organizacím a projektům, které mají synergii s námi již podpořenými programy v ostatních kategoriích, pomáhají zvyšovat jejich dopady nebo komunikují v duchu poslání Nadace Benetheo.
Skautský vůdcovský kurz Gemini, který pravidelně pořádá Junák – český skaut, přispívá k rozvoji výchovy a vzdělávání činovníků a dospívajících členů Junáka a podporuje kvalitní přípravu vedoucích kolektivů dětí a mládeže. Kurz je jedním z nástrojů k tomu, jak vychovávat z vedoucích oddílů hodnotové lídry.
Projekt PÉČE JE … organizace Jsme MILA má velkou ambici měnit vnímání péče a pečujících v Česku a z péče udělat společenskou hodnotu. Záměrem je vybudovat komunikační platformu pro organizace, lidi, projekty, novináře, laickou, odbornou veřejnost a subjekty, které se jakkoliv zabývají tématem péče a zvědomovat přítomnost tématu v našem každodenním životě okolo nás.
Liga lesní moudrosti se řídí zákonem lesní moudrosti, rámovaným čtyřmi světly krásy, pravdy, síly a lásky. Z pozůstalosti po svém členovi Zbyňkovi Fišerovi – Klenovi koupilo hnutí dům k rekonstrukci na Jahododové louce u Božího Daru v Krušných horách. Po rekonstrukci bude Klenova bouda sloužit kmenům ligy lesní moudrosti, oddílům, školním třídám a dětským skupinám. .
Cyril Mooney Education se zabývá vědomým a systematickým začleňováním tématu hodnot a vztahů do vzdělávání a pořádá kurzy pro učitele zaměřené na osobnost vzdělavatelů, hodnotovou vizi školy, vztahy a metodické uchopení hodnot při práci s dětmi pomocí jejich učebnic.
Cílem NSUP je podpora rozvoje současného výtvarného umění jako důležité součásti harmonicky se rozvíjející občanské společnosti. Přispěli jsme na spuštění programu zaměřeného na podporu akvizic současného umění v regionálních veřejných institucích.
Podpořili jsme režisérku Amálie Kovářovou a Helium Film při tvorbě krátkého filmu Buď láska o pomoci Paměti národa na Ukrajině. Film bude ukazovat humanitární pomoc hmatatelnou formou blízkou mladý lidem a bude také promítán na školách.
Centrum spirituality a duchovních cvičení napomáhá v prostorech bývalého Kolínského kláštera integrálnímu rozvoji osobnosti s důrazem na jeho duchovní dimenzi a nabízí prostor ticha a ústraní, individuální konzultace a osobní vedení na jejich cestě lidského zrání a nacházení životních hodnot nebo orientaci v konkrétních životních situacích. Centrum je otevřeno jak věřícím , tak vnímavým a hledajícím lidem bez církevního ukotvení či náboženské víry.
Podpořili jsme platformu Dominikánská 8, provozovanou klášterem dominikánů v Praze. D8 je místem setkávání a dialogu. Platforma je otevřená všem lidem bez rozdílu vyznání či názorového zaměření a chce být místem vzájemného poznávání a obohacení. Cílem je pěstovat kultivovanou debatu, schopnost naslouchat argumentům různých stran, a tak se společně při vzájemném respektu vydat na společnou cestu k plnějšímu poznání pravdy. Platforma je také místem potkávání církve, spirituality a společnosti
Podpořili jsme konání filantropického semináře na téma Filantropie založená na důvěře a vydání ročenky Umění darovat. Nadační fond Via Clarita rozvíjí filantropické prostředí v Česku a poskytuje odborné poradenství jednotlivcům, rodinám, nadacím i firmám. Organizuje vzdělávací a networkingová setkání, vydává publikace a mimo jiné od roku 2022 koordinuje vznik Českého nadačního kodexu, jehož účelem je zlepšení fungování českého nadačního prostředí.
Dlouhodobě spolupracujeme s Nadačním fondem Via Clarita, který rozvíjí dobrou praxi a spolupráci ve filantropickém sektoru. V září 2024, po dvou letech práce, vydal Český nadační kodex, na jehož přípravě jsme se podíleli a jehož šíření a rozvíjení formou doprovodných aktivit a seminářů jsme podpořili.
Podpořili jsme natočení osvětového spotu organizace Jsme MILA, která velmi kvalitně a účinně komunikuje a šíří téma péče a lásky ve společnosti. Organizace je podnikavá a má silný hodnotový leadership. Cílí na zvyšování prestiže pečovatelské profese v ČR a zlepšování podmínek pro ni, a to prostřednictvím advokační práce a konkrétní práce v domovech seniorů.
Ekumenická lesní škola je skautská vzdělávací instituce zaměřená na duchovní rozměr skautingu a hlásící se k ekumenickému křesťanství. Podpořili jsme tradiční každoroční seminář, který pořádá Skautský institut a který je otevřený široké veřejnosti s přednáškami a besedami na témata spojená s hodnotami skautingu.
Profesní stipendia
V ojedinělých případech nabízíme vybraným lídrům organizací, kteří mají ambici a potenciál ovlivnit širší společnost v souladu s posláním Nadace Benetheo, víceleté profesní stipendium na podporu životních nákladů, aby se mohli svobodněji věnovat naplňování vize své organizace.
Čtvrtým rokem pokračovala podpora Dalibora Dostála, zakladatele a ředitele organizace Česká krajina. Organizace, kterou Benetheo podporuje také grantově, se věnuje obnově přirozených procesů a zmírňování dopadů klimatických změn na krajinu. Dalibor v roce 2015 spoluzaložil unikátní rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice, prvním místě na světě, kde se v jediné rezervaci vyskytují všechny tři druhy velkých kopytníků – divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři. Ti mají nesmírně pozitivní vliv na růst biologické diverzity hmyzu, rostlin i drobných zvířat, včetně přežití a šíření ohrožených druhů. S Daliborem jsme zároveň rozvinuli úzkou nefinanční spolupráci na strategii rozvoje a udržitelnosti organizace, která pomůže celý koncept šířit dále, skrze vzdělávání a zakládání nových nestátních rezervací.
Pátým rokem pokračovala podpora Martina Loučky, zakladatele Centra paliativní péče, kterého jsme podpořili profesním stipendiem. Martin působí též jako odborný asistent na oddělení lékařské psychologie 3. LF UK a psycholog na oddělení paliativní péče Fakultní Thomayerovy nemocnice. Centrum paliativní péče, které založil v roce 2014, cílí na zlepšení podmínek pro důstojnou péči o umírající. Skrze vzdělávací, výzkumné a osvětové projekty pomáhá Centrum hospicům, nemocnicím, domovům pro seniory nebo třeba záchranným službám lépe pečovat o pacienty v závěru života a jejich rodiny.
Humanitární fond
V mimořádných situacích reagujeme na humanitární a jiné krize.
Opakovaně jsme podpořili organizaci Post Bellum, která poskytuje přímo na Ukrajině účinnou materiální pomoc. Naše podpora byla využita k nákupu a doručení zdravotnického vybavení na Ukrajinu, které bylo součástí zásilky opancéřovaných a speciálně vybavených sanitních vozů. Od začátku vojenské invaze jsme této organizaci poskytli čtyři miliony korun, včetně prostředků, které šly na podporu sbírky Nebuď pasivní, zachraň život a podpory demonstrace k připomenutí dvouletého výročí invaze v únoru 2024.
Junák na příchod ukrajinských rodin do České republiky zareagoval nabídkou pomocí, která je mu nejbližší, a to zapojením ukrajinských kluků a holek do českých oddílů a skautských letních táborů. Ve spolupráci s Junákem jsme v roce 2022 zafinancovali uspořádání skautského tábora v Česku pro děti z Ukrajiny.
V roce 2022 jsme přispěli na fungování ukrajinského komunitního centra Svitlo provozovaného Skautským Institutem na Staroměstském náměstí v Praze. Svitlo nabízí pravidelný program pro stovky Ukrajinců formou poradenství a terapie, jazykových kurzů a kroužků pro děti.
Žádné uplynulé projekty.