
Víceletá strategická spolupráce
Skrze víceletou flexibilní finanční i nefinanční podporu šitou na míru potřebám organizací podporujeme jejich konkrétní strategické priority, které potřebují výrazný posun, a pomáháme je přivést do stadia, kdy jsou snáze financovatelné z dalších zdrojů. Partnerské organizace obvykle sami oslovujeme jako první na základě předchozí spolupráce menšího rozsahu. Víceleté programy k podpoře koncipujeme následně společnými silami.
Podpořený program reaguje na nedostatečné hodnotové vzdělávání a zařazení moderních dějin do výuky na českých školách. Převládající frontální výuka omezuje aktivní zapojení žáků, nadto více než dvě třetiny učitelů témata moderní historie do výuky ani nezařazuje. Vzdělávací programy Post Bellum jsou zaměřeny na posilování hodnot lidské důstojnosti, pravdy a svobody a úctu ke kulturnímu a hodnotovému dědictví u mladé generace. Cílem pilotního programu je výrazné zvýšení dopadu vzdělávacích programů Post Bellum prostřednictvím online platformy pro učitele, která nabízí příběhy pamětníků a audiovizuální materiály.
Součástí tříleté pilotní fáze (2025–27) programu je rozšíření Sítě škol Paměti národa, která propojí učitele a nabídne odbornou pomoc, a vytvoření prvních 15 výukových setů založených na audiovizuálních materiálech. Do tří let projekt zapojí přes 800 učitelů, osloví více než 20 000 žáků a vytvoří plně funkční platformu. Do roku 2030 se počítá s mezinárodní expanzí a zapojením 2 500 učitelů.
Společnost Post Bellum, založená v roce 2001, díky svému hlavnímu projektu Paměť národa – největší sbírce pamětnických svědectví v Evropě, dokumentující zejména totalitní režimy 20. století – podporuje aktivní občanství, rozvíjí mezigenerační dialog a posiluje hodnoty demokratické společnosti založené na lidských a občanských právech.
„Dvacet let sbíráme příběhy lidí, kteří za druhé světové války a komunismu nasazovali svoje životy v boji za svobodu. Jejich vzkazem pro budoucí generace je hlavně, abychom si uvědomovali hodnotu svobody, v níž žijeme. A to je vlastně nesmírně obtížné předat. Když se třeba mladším lidem snažíte vysvětlit, jak pro nás byl důležitý 17. listopad 1989 a sametová revoluce, respektují to jako generační pohled, ale naši vlastní radost ze svobody jim předat neumíme. Příběh je tomu nejblíž. Autentické svědectví o nesvobodě má ještě jiný rozměr, než že s vámi zalomcuje svojí dramatičností, on vás totiž zavazuje. Příběhy prarodičů, sousedů, zemí vytvářejí vztah a tím na nás kladou odpovědnost, ze které se, jak říkával Jan Patočka, nelze vysvléci. A právě tuto odpovědnost jsme cítili ve chvíli, kdy byla Ukrajina přepadena. S manželi Krejníkovými a jejich nadací Benetheo pomáháme Ukrajině a připravujeme moderní učebnici Paměti národa pro základní a střední školy, chceme ona lidská dramata nabídnout zajímavou formou do výuky. Moc si spolupráce vážím,“ dodává Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.

Žiju tak, abych byl v závěru života vyrovnaný? Podle odborníků, kteří s lidmi na konci života pracují, je tato otázka nejlepší prevencí proti výčitkám a lítosti. Centrum paliativní péče s podporou Nadace Benetheo zve veřejnost na Preventivní prohlídku života – online nástroj, který vás za pár minut provede sérií otázek a pomůže se ohlédnout se za tím, jak právě žijete. Cílem dlouhodobé osvětové kampaně, jejíž první tři roky nadace podpořila, je ukázat, o čem je paliativní péče především – o kvalitě života. Paliatři s ní umí pomoci na samém konci, mnohem snáz se však odchází lidem, kteří hodnotí dobře i své předchozí životní etapy.
Centrum paliativní péče významně přispívá ke změně systému, praxe a kultury umírání v Česku. Pomáhá nejen umírajícím, ale i jejich blízkým. Není překvapivé, že pro drtivou většinu lidí (88 %) má zkušenost s péčí o nemocného člověka formativní vliv na vlastní životní hodnoty a postoje. Průzkum zadaný Centrem paliativní péče ale také ukazuje, že většina lidí je přesvědčená, že už jen zamyšlení nad vlastní smrtelností pomáhá lépe žít už dnes.
Odkazy

Junák rozvíjí děti a mladé přesně takovým způsobem, ve kterém vidíme smysl i my. Konkrétně je to ve třech základních životních oblastech: vztah k sobě samému, k druhým i k okolí a také rozvoj duchovní. Skauti potřebují více kluboven, tábořišť a zvýšenou kapacitu péče o ty stávající. Podporujeme proto jejich výstavbu i posílení know-how Junáka a skautů v oblasti práce s nemovitostmi obecně.
Ve spolupráci s architektem Janem Tyrpeklem vytváříme systém, který bude jednotlivým skautským střediskům pomáhat co nejefektivněji stavět funkční a krásné klubovny na míru. Program nabízí architektonické studie, vizualizace a projektové dokumentace pro stavební povolení. Návrh je zdarma k dispozici skautským střediskům a jiným oddílům, které si mohou projektovou dokumentaci rychle a levně upravit podle svých potřeb pro stavební povolení nebo dotaci. Návrh vychází z průzkumu prostorů užívaných skauty, ať už původních, rekonstruovaných, či nedávno dokončených. V procesu je příprava pilotní stavby klubovny v Habartově. Podporu při počátečních úvahách a následné realizaci kluboven poskytuje Skautská nadace Jaroslava Foglara.
Na stavby kluboven jsme Junáku poskytli také několik bezúročných půjček, které přispěly k otevření kluboven v Říčanech a ve Vyškově v roce 2021. Třetí klubovnu, kterou jsme pomáhali financovat, začali skauti využívat v roce 2023 v Teplicích.

Projekt osazování divokých kopytníků (zubrů, praturů a divokých koní) do krajiny v bývalém vojenském prostoru v Milovicích je dnes už celosvětově známý. Má revoluční dopady na biodiverzitu v krajině a je aplikovatelný na dalších místech v Česku i v zahraničí. S Českou krajinou spolupracujeme od roku 2020 a naši spolupráci plánujeme ukončit do roku 2025. Do té doby je naším cílem přispět k zajištění udržitelnosti jejich programů. Rádi bychom organizaci pomohli získat další podporovatele.
Odkazy

Nový víceletý program na období 2024–2027 si klade za cíl zvýšit aktivní společenské zapojení v duchu skautských hodnot ve skupině mladých dospělých. Skautský institut má více než 5 let zkušeností s konceptem nazvaným Fórum SI. To ukazuje, že může být pro věkovou skupinu 18-30 alternativní náplní skautské činnosti i vstupem do veřejného prostoru. Dobrovolníci totiž ve svých městech pořádají veřejné akce, otevírají diskuzi a posilují tak svými aktivitami hodnoty demokracie, svobody a solidarity ve společnosti. Uzavřeli jsme víceleté partnerství na projekt, který metodu Fóra SI dále zkoumá a rozšiřuje a hledá další cesty, jak posilovat hodnotové zakotvení mladých dospělých a prodloužit působení skautingu na mladého dospělého člověka.

Žádné uplynulé projekty.